Haber

Paylan: EYT üyeleri artık EPT üyesi, kabul etmiyoruz

ANKARA – Milyonlarca kişinin merakla beklediği Emeklilik Yaşı (EYT) yönetmeliği Meclis’te. Hükümetin teklifi TBMM’nin Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşülmeye başlandı.

HDP’li milletvekilleri, hükümetin Meclis’e getirdiği düzenlemeye tepki göstererek meclis toplantılarında pankartlar açtı. EYT’de kademeli ikramiye sistemine tepki gösteren HDP Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “EYT’liler 5000 gün primle emekli olurken, getirdikleri yasayla 5975 gün prim ödemek zorunda kalacaklar. Bunu asla kabul etmiyoruz” dedi.

‘SÖZ KONUSU SEÇİM’

Çırak ve stajyerlerin 8 Eylül 1999’dan önceki işe başlama tarihlerinin işe başlama tarihinden sayılmadığını ve düzenleme nedeniyle milyonlarca çırak ve stajyerin mağdur edileceğini belirten HDP’li Paylan, “İşe alınamayanlar var. 8 Eylül 1999’dan önce meydana gelen deprem nedeniyle 31 Aralık’ta EYT kuruldu. 1999 yılı olmalı. EYT’lilerin haklarını sonuna kadar savunacağız” dedi.

“Onların derdi seçim, kederimiz EYT’lilerin ve tüm emeklilerin haklarının yerine getirilmesi. EYT’liler emekli olduklarında büyük hayal kırıklığına uğrayacaklar, sadece 5 bin 500 TL maaş alacaklar. Ancak 1999’daki aylık bağlama oranları geçerli olsaydı şimdi 12 bin TL maaş alacaklardı. 5 bin 500 TL ile ne kira ödeniyor, ne faturalar ödeniyor, ne mutfak giderleri karşılanıyor. En düşük emekli maaşı mutlaka 10 bin TL’nin üzerine taşınmalıdır. Aylık bağlama oranları 99’un üzerine çekilmeli ve EYT’liler 12 bin TL maaşa ulaşmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

sulakyurt-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu